Jak dbać o czystość płytek ceramicznych?

Jak dbać o czystość płytek ceramicznych?

Płytki ceramiczne cieszą się dużą popularnością wśród kupujących, nie jest to przy tym powód do zdziwienia. Są nie tylko odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale i na szkodliwe działanie wody i wilgoci. Mówimy o nich także jako o rozwiązaniach praktycznych sprawdzających się na tych powierzchniach, które szybko i intensywnie się brudzą.

Czyste płytki ceramiczne

W sprzedaży dostępne są dziś zarówno płytki ceramiczne matowe, jak i te z połyskiem. Oba rodzaje są przyjmowane z dużą życzliwością i oba mają spore grono zwolenników. Słowa uznania pod ich adresem mają swoje źródło także w tym, że czyszczenie płytek ceramicznych nie jest trudnym zadaniem. Przeważnie podchodzi się do niego dwuetapowo najpierw odkurzając je, a następnie myjąc z użyciem letniej wody oraz łagodnego detergentu. Może się wydawać, że sytuacja skomplikuje się w tym momencie, w którym pojawią się poważniejsze zabrudzenia. Okazuje się jednak, że również z nimi można się uporać. W tym celu nie warto eksperymentować. Znacznie lepszą opcją jest sięgnięcie po specjalistyczne preparaty przeznaczone właśnie do czyszczenia płytek ceramicznych.

Czyszczenie płytek ceramicznych

Czego unikać podczas czyszczenia płytek ceramicznych?

  1. Unikaj agresywnych środków czyszczących: Unikaj stosowania agresywnych środków czyszczących, które mogą zawierać substancje chemiczne, takie jak wybielacze, amoniak, kwasy czy alkohol. Te substancje mogą uszkodzić glazurę płytek, powodując trwałe plamy lub matowienie powierzchni. Zamiast tego, wybierz delikatne środki czyszczące przeznaczone specjalnie do płytek ceramicznych.
  2. Unikaj twardych szczotek lub gąbek: Unikaj używania twardych szczotek, druciaków lub gąbek o szorstkich powierzchniach do czyszczenia płytek ceramicznych. Te narzędzia mogą powodować zarysowania powierzchni płytek, zwłaszcza jeśli mają one delikatną glazurę. Zamiast tego, używaj miękkich gąbek lub miękkich szczotek, które nie uszkodzą powierzchni.
  3. Unikaj nadmiernego stosowania wody: Unikaj nadmiernego stosowania wody podczas czyszczenia płytek ceramicznych, zwłaszcza w przypadku fug. Woda może wsiąkać w fugi i powodować ich rozwój pleśni lub powstawanie osadów. Utrzymuj wilgotność na minimalnym poziomie i po dokładnym wyczyszczeniu płytek, osusz je za pomocą miękkiego ręcznika.
  4. Unikaj drapania lub szorowania: Unikaj drapania lub szorowania powierzchni płytek ceramicznych ostrymi przedmiotami lub szorstkimi materiałami. Może to prowadzić do zarysowań lub uszkodzeń powierzchni. Zamiast tego, używaj miękkich materiałów, takich jak mikrofibra, do delikatnego oczyszczania powierzchni płytek.
  5. Unikaj pozostawiania środków czyszczących na powierzchniach: Po zakończeniu czyszczenia, unikaj pozostawiania środków czyszczących na powierzchniach płytek. Niektóre środki mogą być korozyjne lub mogą pozostawić ślady, jeśli nie zostaną dokładnie spłukane. Upewnij się, że dokładnie spłukujesz płytki wodą po zastosowaniu środka czyszczącego.

Podobne wpisy